Ana Sayfa » Sohbet » Güzel Sohbet Etmek

Güzel Sohbet Etmek

88 / 100

Güzel Sohbet Etmek ve Getirileri

Güzel sohbet etmek, güzel konuşmak, iyi vakit geçirmenin en güzel sebeplerinden birisidir. Her daim yapıcı bir dil kullanmak, insanları kırmamak, yalan söylememek asıl olandır. Bu da ancak nasıl olur? Elbette Rıza-i İlahiyi gözeterek mümkün olur. Her zaman nazikçe konuşmalıyız. Dilimiz her zaman nemli, bize sözlerimizin de soğuk olması gerektiğini ve sert olmaması gerektiğini gösteriyor. Çünkü eğer iyi düşünürseniz, dilden daha tehlikeli ve incitici bir silah olmadığını görebilirsiniz.

Güzel Sohbet Etmek

Güzel Sohbet Etmek

Chat Siteleri İçerisinde Güzel Sohbet Etmek Mümkün mü?

Chat siteleri içerisinde elbette güzel sohbet etmek mümkün. Bunu başarabilen insanları mutlaka görmüşsünüzdür. Çünkü yazılı chat dilinin kırıp dökmeye meyyal olduğunu fark eden bu akıl sahipleri, yazılarını ekrana gönderirken çok dikkat etmekteler, aman insanlar kırılıp üzülmesin, aman sözlerim yanlış anlaşılıp çarpıtılmasın, aman beni kimse yanlış anlamasın kaygısı içerisindedirler. Fakat yazılı chat kültürüne sahip olmayan bazı ebleh tayfası, beynine ne gelirse anında klavyeye aktararak chat odası içine gönderebilmektedir. Buradan onlara yuh diyorum.

Güzel Sohbet Etmek Bize ALLAH’ın bir Lütfudur

ALLAH’ın bize iki kulak, ancak yalnızca bir dil verdiği gerçeğini düşünürsek, kulağımızı daha çok, dilimizi daha az kullanmamızın niyetinin O’nun olduğunu anlayacağız.

Dil, ağzına hapsedilmiş, yanlarda dişler, dilin kafese hapsolmuş bir hayvan gibi görünmesine neden olmuştur.

Ve dil kontrol altında tutulmazsa bir hayvandan daha tehlikeli olabilir.

Cahiller, kendileri kadar cahil olan insanların eşliğinde çok konuşurlar. Karşılık veremeyenlere sert bir şekilde konuşma eğilimindeyiz.

Sadece bir korkak dilini silah olarak kullanır. Yılan zehiri için panzehirler var. Bir köpeğin ısırığının panzehirleri vardır. Ama sert sözlerle yaralanmış bir kalbi iyileştiren ilaç nedir?

Konuşmadan önce, sözlerimizin dinleyiciye zarar verip vermeyeceğini düşünmeliyiz. Bizi inciten herhangi bir şeyin başkalarına da zarar vermesi muhtemeldir.

Dolayısıyla, bize yapılan bir açıklama bizi incitecekse, bunu başkaları hakkında söylememeliyiz.

Dedikodu yapanlar bir gün içinde bin kelime konuşabilirler ve bir cnani sadece birkaç kelime konuşabilir.

Büyüklerimiz bize öğüt verdiğinde, öğütleri biraz sert olsa bile kızmamalıyız. Gölgede bir bitki büyüyebilir mii? Büyüyemez mutlaka güneş ışığına ihtiyacı var. Güneşin ısısı kavurucu ve yine de bitkinin gelişmesi için güneş ışığına ihtiyacı var.

Aynı şekilde hasta olmayı dileyenlerin sözleri rahatlatıcı olabilir ama hiçbir şeyin büyümediği gölge gibidirler.

Etiketler:

Bu yazı toplamda 22 kişi tarafından görüntülendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir